Новини

Меблевий саміт із експортним змістом

Європейський банк реконструкції й розвитку в рамках програми EU4Business (підтримки малих і середніх підприємств України) та співпраці з Українською асоціацією меблевиків вдруге провів важливий для галузі захід – Меблевий саміт. Мета цьогорічного – допомогли компаніям, які прагнуть продавати свою продукцію за кордон, стати на «експортні рейки», а також просунутися вперед тим, що вже на них стоїть.

     

       Координатор проектів підтримки для малого й середнього бізнесу Ольга Іванченко у вступному слові підсумувала результати першого, минулорічного саміту.

       Почала із сприяння ЄБРР в організації поїздки групи меблевих компаній у складі урядової торгової місію до Ізраїлю, про яку ми вже неодноразового розповідали, бо вона справді варта того, адже завершилася вагомим результатом – угодою з ізраїльським забудовником про вмеблювання трьох тисяч його новозбудованих квартир українськими меблями.

      «Але перш ніж, приступити до конкретних дій із підтримки й розвитку українського меблярства, ми, дотримуючись принципів системного підходу до всякої справи, розробили так звану дорожню карту нашої співпраці з УАМ, - сказала вона. – Для того, аби не тільки мати уявлення про аналітику меблевого ринку, його потенціонал та існуючі для нього загрози, але й накреслити план конкретних помічних дій і спільних заходів на найближчі три роки». Ця дорожня карта, що розроблялася з допомогою італійських консультантів із авторитетної консалтингової компанії, якраз і була презентована на першому, минулорічному Меблевому саміті.

      Заглиблення в проблематику вітчизняної меблевої галузі виявило три основних напрямки, які потребують покращення. Протягом звітного року й докладалися зусилля для такого покращення. Воно стосується покращення управлінських навиків ведення меблевого бізнесу, покращення операційної ефективності виробництв та вмінню ефективно реалізовувати свою продукцію на внутрішньому й зовнішніх ринках.

        Другим вагомим кроком після поїздки до Ізраїлю Ольга Іванченко назвала липневий «ритейл-день». Захід, який вперше зібрав разом меблярів і найбільш крупних українських торговців меблями – «Епіцентр», «Агромат», «ІКЕА», «МебельОк» і «Дубок».

      У жовтні відбувся наступний взаємоознайомчий і взаємовигідний захід – «дизайн-день». Меблевиків не тільки переконували, що без сучасного, креативного, ексклюзивного дизайну їхні меблі, а відтак і компанії,  не мають перспективи, а й вчили ефективній взаємодії з дизайнерами.

     У листопаді з ініціативи EU4Business було презентовано меблевий експортний бренд України, в чому посприяв Офіс із просування експорту України.

      І завершальним кроком в напрямку до нинішнього саміту став лютневий приїзд до України із зворотною В2В-місією групи ізраїльських баєрів для укладання нових контрактів з українськими меблярами. Відбулося 250 перемовин на платформі лютневої виставки інтер’єру.

      У числі напрямків, які потребують покращення, котре в пріоритеті вже згадуваної дорожньої карти – набуття меблярами знань і вміння ефективного, ощадливого господарювання. З цією метою програма EU4Business підтримала рівненську Школу керування меблевим бізнесом, яка якраз і створена для збагачення меблярів-практиків такими знаннями та вміннями. Нині школа настільки успішна, що вже надає навчально-практичні послуги й представникам дружнього дверного бізнесу. Чотири набори, понад сотню керівників і топ-менеджерів меблевих компаній є її «випускниками».

     Що стосується напрямку покращення операційної ефективності виробництв, то для цього задіюються грантові програми на впровадження консалтингу й реалізації тих навиків, які отримані керівниками компаній у Школі керування меблевим бізнесом – впровадження практик бережливого виробництва lean, теорії обмежень, систем керування якістю, безперервного вдосконалення «кайдзен».

       Освоєння нових можливостей і ринків збуту вітчизняної меблевої продукції передбачає й прокладання експортних шляхів у різні кінці світу. Ініціатива EU4Business бачить серед інструментів для цього як сприяння в розробці експортних стратегій для меблевих компаній, так і організацію В2В-зустрічей українських меблярів із потенційними клієнтами з різних країн. Якраз такі зустрічі й стали основним змістом цьогорічного меблевого саміту. Його організатори запросили у гості, на ділові перемовини 20 баєрів із Грузії, Казахстану, Польщі, Італії, Ізраїлю. Із української сторони участь у другому Меблевому саміті зголосилися взяти понад 500 компаній, що ледь не вдвічі більше, ніж було торік. Це є підтвердженням того, що той торішній перший саміт не виявився «глевким млинцем», а засвідчив таку ефективність і результативність, які не залишилися не поміченими й не оціненими в галузі й насамперед у співдружності УАМ.

       Програма саміту, як і торік, складалася із двох частин. Перша – виступи гостей на теми, що так чи інакше були пов’язані з питаннями експорту: презентація перспективних ринків, нових виставок, поради від тих українських компаній, що вже визнані авторитетними, успішними експортерами, консультативні спітчі зарубіжних експертів. Друга – В2В-нетворкінг, під час якого велися ділові перемовини господарів саміту з гостями з метою взаємовигідного співробітництва.

      Важливою завершальною частиною першої половини саміту стало підписання меморандуму про співпрацю між Українською асоціацією меблевиків та аналогічною польською асоціацією. Президент УАМ Володимир Патіс сказав при цьому, що вибір такого партнера невипадковий: польська меблева галузь є взірцем для нас щодо утвердження лідируючих позицій як на внутрішньому ринку, так і світовому. Справді є чому повчитися у сусідів.

      «У чому сильні українські меблеві компанії, які їхні пропозиції є реально конкурентними?»  - запитали у Володимира Патіса  журналісти, акредитовані на заході.

      - Ми повинні брати приклад із німців та італійців, котрі давно зрозуміли, що треба виробляти власні брендовані меблі із більшою доданою вартістю, а не бути в «підручних» в авторитетних зарубіжних компаній, що не сприяє розвитку вітчизняної галузі. Ми сильні не так у серійному виробництві, як у виконанні ексклюзивних комплексних проектів із умеблювання різного роду об’єктів, в реалізації складних проектних замовлень. І ефективні меблеві менеджери цим вміло користуються. Значною мірою завдяки цьому Україна в рази більше експортує меблів, ніж імпортує.

     Цьогорічний саміт, на відміну від першого, що тривав два дні, вправився із запланованою програмою за день. Далі організаторів та учасників чекає щоденна праця з розвитку того, що він дав, на що націлив, аби за рік звіт про досягнуте за його результатами був ще змістовнішим.  

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал