Новини

Підготовлені посібники, які навчать меблярів участі в міжнародних тендерах

        Одним із важливих напрямків роботи нинішнього керівництва Української асоціації меблевиків, до чого не доходили руки в попереднього, - є налагодження взаємовигідної співпраці із суміжними асоціаціями та іншими зацікавленими організаціями. Конкретний приклад – розробка  спільно з Українською асоціацією візуальної індустрії та Донецькою торгово-промисловою палатою трьох посібників із покроковою інструкцією для представників малого та середнього бізнесу, які допоможуть невеликим компаніям підготуватися до участі в торгах за кордоном.

       Ось що про це сказав голова експертної платформи УАМ Дмитро Патіс, який презентував звіт за грантовим проектом від уряду Швейцарії «Підвищення рівня співпраці та довіри за спільної участі в міжнародних і національних державних закупівлях», що реалізується трьома учасниками програми: «Для вітчизняної меблевої галузі дуже важливим є освоєння нових ринків. Багато років ми були орієнтовані на Росію і Казахстан, але ринки цих країн для українських товарів нині практично закриті, отже треба, не зволікаючи, переорієнтовуватися на інші». Для того, щоб це зробити, компанії повинні готуватися до участі в тендерах на зовнішніх ринках, зокрема знати правила, за якими вони там гратимуть. «Нашим компаніям все частіше находять пропозиції участі у міжнародних тендерах, але вони до таких вигідних пропозицій не готові.  Не знають навіть, із чого почати», -  продовжив Дмитро Патіс.

        Експерт грантового проекту з тендерних закупівель Ганна Севостьянова зазначила, що презентовані посібники  справді нагально потрібні через брак досвіду українських представників малого й середнього для участі в міжнародних тендерах. Більше того, пропоновані інструктивні матеріали одночасно посприяють і підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної продукції на міжнародних ринках. Зокрема, в країнах-учасницях Угоди GPA, яка, нагадаємо, забезпечує ключові правила доступу на ринки публічних закупок країн-учасниць цієї  Угоди, яких 45.    

       Інший експерт грантового проекту - юрист Юлія Стріковська зауважила, що навіть тим компаніям малої й середньої руки, котрі готові до участі в міжнародних тендерах, самотужки важко буде на них перемогти. Потрібно кооперуватися з колегами в тендерні групи, тоді шанси зростуть.  «Отож під час розробки посібника питанню створення тендерних груп було приділено значну увагу. Автори посібників запропонувати моделі таких обʼєднань, проаналізувавши з цією метою законодавство ЄС та України, що раніше ніколи не робилося», - сказала вона.

      Як пояснив своєю чергою експерт грантового проекту з тендерних закупівель Тарас Шимко, в методичному посібнику, складеному на основі аналізу даних із відкритих джерел Євросоюзу, показано, який обсяг європейського ринку сьогодні доступний для українських компаній не лише меблевої галузі. «Насправді є великі перспективи й можливості для тієї частини українського бізнесу, яка займається виробництвом, переробкою й випуском готової продукції з високою доданою вартістю», - наголосив він. А ще сказав, що українським виробникам бракує не тільки досвіду участі в міжнародних тендерах, а й упевненості в конкурентоспроможності їхньої продукції.     

       Говорячи про грантовий проект від уряду Швейцарії, Д. Патіс повідомив, що презентовані посібники є підсумком першого триместру в рамках річної грантової програми й слугують базисом для напрацювання практичних навичок  учасниками ринку. Своєю чергою представник Посольства Швейцарії в Україні Віктор Шуткевич зазначив, що впевненості в необхідності фінансування цього проекту їм додало розуміння того, що в Україні, як і у Швейцарії, ліси – це той  сировинний ресурс, якого достатньо для виробництва широкого спектру продукції з доданою вартістю. 

       Посібник про публічні закупівлі на зовнішніх ринках містить загальні дані про державні закупівлі на зовнішніх ринках країн, що є учасниками Угоди GPA WTO; інформацію про державні закупівлі за галузями; аналітику, специфічну галузеву інформацію.

       Guidelines для українських компаній щодо участі в міжнародних та українських публічних закупівлях містить стандарти, основні вимоги щодо сертифікації та кваліфікації, набір документів.

       Посібник «Створення об’єднань малого й середнього бізнесу для спільної участі в публічних тендерах. Внутрішні політики для об’єднань МСБ». Цей містить алгоритми та нормативну базу для створення таких обʼєднань, зразки угод; процедури, правила виключення із обʼєднань МСБ; правила взаємодії між представниками МСБ. Для більш ефективної та прозорої роботи партнерських організацій розроблено чотири внутрішні політики: «Політика про керування договірною діяльністю», «Доброчесність та відповідність вимогам», «Правила щодо комунікації», «Виключення учасника із консорціуму».

       Принагідно повідомимо, що грантовий проект уряду Швейцарії «Підвищення рівня співпраці та довіри за спільної участі в міжнародних і національних державних закупівлях» стартував 1 листопада 2018 року і розрахований на на рік. Грантові кошти  становлять 1 млн. 242 тисяч гривень. Метою програми є створення організаційної та юридичної моделі для участі малого й середнього бізнесу в міжнародних і національних державних закупівлях, а також поліпшення роботи обʼєднань малого й середнього бізнесу. Однією з умов надання гранту було створення консорціуму, саме тому в програмі й задіяні три  організації.

 

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал