Новини

Аби перемога в тендерах була завжди за вами

      Українська асоціація меблевиків та її виконавчий орган розширюють і поглиблюють комплекс інформаційно-навчальних заходів у рамках грантового проекту Tender Together «Підвищення рівня співпраці та довіри за спільної участі в міжнародних і національних державних закупівлях», що реалізується за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні. Черговим заходом  став дводенний семінар з означеної проблематики.

      Його спікерами були (цілком вмотивовано) зокрема й автори посібників, про які ми вже розповідали та які доступні для ознайомлення й скачування на сайті УАМ. Їхні виступи, що стали фактичним продовженням і деталізацією того, що міститься в їхніх посібниках, і склали програму першого семінарського дня, ключовими  темами якого були: теоретичне підгрунтя участі в міжнародних та національних публічних закупівлях та практичні кроки у створенні об’єднань малого й середнього бізнесу для спільної участі у публічних тендерах.

     Тема виступу Ганни Севостьянової, експерта грантового проекту Tender Together, стосувалася  підготовки тендерної документації, аукціонних процесів та особливостей виконання тендерного контракту.

       Ганна докладно й аргументовано розповіла учасникам семінару, що треба знати та вміти, аби упевнено перемагати у тендерах разом із Tender Together. Звичайно, починати треба з того, аби знайти потрібний тендер. Допоможе в цьому платформа Prozorro, досить успішний вітчизняний пошуковий майданчик. Спікер розповіла, як результативно скористатися можливостями Prozorro, покроково розписала, як можна спростити пошуки вигідного тендера, передусім із відкритими торгами, які обов’язки й права в учасника торгів, як діяти у разі відхилення тендерної пропозиції учасника торгів або взагалі відмови в участі в торгах. Якщо виборено перемогу в торгах, то які подальші дії переможця? Ключовий момент - укладання угоди із замовником. Спікер – знову ж таки покроково - розповіла й про цю процедуру.

     Значну частину часу для свого стартового виступу Ганна Севостьянова приділила відповідям на уточнюючі запитання слухачів. Інколи спікер сама була у ролі слухача, коли учасники її аудиторії влаштовувала дискусії між собою.

     Інший експерт грантового проекту Tender Together та автор одного з посібників  - Тарас Шимко розповів у своєму виступі про ті великі можливості, які надає вітчизняному бізнесу міжнародна Угода про державні закупівлі GPA. І збагатив слухачів цілим рядом універсальних порад щодо тендерної діяльності в рамках цієї угоди, котра регулює проведення міжнародної торгівлі на ринках державних закупівель і сприяє справедливим, прозорим та недискримінаційним умовам конкуренції в процесі закупівель.

      Тарас розповів зокрема, як обходити ті незначні бар’єри, які можуть виникнути у новачків, які реєструються, як учасники тендерних торгів. А загалом більшості труднощів можна уникнути, якщо уважно вивчити весь обсяг тендерної документації. У вигідній ситуації завжди будуть ті компанії, які можуть підтвердити замовникам, що вже мають досвід продажів аналогічної продукції клієнтам різних країн. Але в будь-якому випадку учаснику тендера з кваліфікаційною метою треба буде оформляти єдиний європейський закупівельний документ встановленого зразка. Важливий блок у виступі Т.Шимка – фінансове тендерне забезпечення у вигляді банківської гарантії, грошового залогу чи страхового сертифікату. Якщо правильно буде проведена підготовка до тендерного процесу, зокрема документально-процедурна, то на 90 відсотків можна бути впевненим, що станеш повноправним учасником торгів, якими зацікавився, наголосив спікер.

      Колега Тараса Шимка й також автор одного із презентованих тендерних посібників Юлія Стриковська  темою свого виступу означила ту ж тематику, які висвітлила і в своєму посібнику - створення об’єднань малого й середнього бізнесу для спільної участі у публічних тендерах.

     Об’єднання зусиль, колективна, консорціумна участь у тендерних закупівлях – провідна тема й завдання проекту Tender Together. Експерт, по-перше, обгрунтувала, чому це важливо, які вигоди від такої тендерної солідарності,  розповіла про моделі та механізми створення тендерних груп. Зупинилася на критеріях відповідності, які доповнюють кваліфікаційні критерії, та на деяких відмінностях українського їх визначення в порівнянні з європейським. Критерії відповідності (їх було, як і в посібнику, перераховано) стосуються виключно всіх учасників тендерного об’єднання. Якщо хоча б один не відповідатиме їм, до участі в торгах не буде допущене все об’єднання (консорціум) учасників, зареєстроване як самостійна юридична особа. Втім, дозволяється таким тимчасовим об’єднанням формувати спільну тендерну пропозицію й без набуття певної організаційно-правової форми. Вона формується за письмової згоди всіх учасників об’єднання. Юляі Стриковська у виспупі, як і в посібнику, приділила пильну увагу й можливостям залучення в тендерні консорціуми й субпідрядних учасників, що дозволено відповідною директивою ЄС.

      Програма другого семінарського дня передбачала збагачення учасників семінару практичними порадами з означеної тематики на прикладі успішних вітчизняних кейсів.

     Першим за цю справу взявся Микола Смирнов, партнер юридичної компанії «Правое дело». Крім того, що познайомив слухачів з успішними кейсами держзакупівель, він розповів, як грамотно в правовому сенсі  оскаржувати неправомірні дії замовника. Основне правило оскарження: усім технічним вимогам до предмету закупівлі  повинна відповідати продукція двох виробників. У разі відповідності скарга буде відхилена. Необхідно довести, що вимога замовника порушує ваші права, отже не може бути вами виконана (з наданням доказів неможливості виконання).

     Андрій Аннопольський,  координатор грантового проекту Tender Together від Української асоціації візуальної індустрії (яка також є учасником цього грантового проекту) окреслив у своєму виступі  особливості комерційних та державних закупівель. Одна із відмінностей полягає в тому, що учасники державних закупівель (навіть самоокупних організацій) більш обмежені в своїх можливостях, ніж комерційні організації. Передусім у прописуванні своїх технічних тендерних вимог до постачальника.

     Доповідач часто посилався на конкретні приклади із вітчизняної тендерної практики, що значно оживляло його виступ і доповнювало його репліками, а то й короткими спітчами слухачів – звісно, в тему.

     І завершився дводенний семінар виступом тренера з публічних закупівель Тетяни Меркулової, котра зосередила увагу слухачів на можливостях інформаційного поля Prozorro, новаціях та змінах, що на ньому відбулися. Це важливо, адже ця вітчизняна платформа є тим важливим помічним інструментом, який дає можливість знаходити в безмежному тендерному просторі те, що потрібно конкретній, націленій на тендерну діяльність компанії.  Цей ресурс може бути ще й своєрідним промоутером і захисником компанії, яка йому довірилася, від спроб недобросовісних конкурентів її скомпрометувати. Звісно, якщо вона має відповідну репутацію, те, що називається її «чистою історією».

      Величезний обсяг потрібної, тематично й логічно впорядкованої інформації, що підтверджувалася промовистими прикладами із тендерної практики, отримали учасники семінару, про який ми розповіли. Безперечно, це наблизить їх до всебічного опанування вмінням грамотно й ефективно налагодити тендерну діяльність своїх компаній. вони також упевнилися  в доцільності - для кращої результативності, меншої затратності зусиль і фінансів  та вбереження від промахів  - здійснювати участь у тендерних операціях колективно, солідарно з колегами.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал