Статті

4. Проектування кухонь: комунікації та вбудовувана техніка

        Газова розводка

       Якщо кухонний меблевий проект для приватного будинку, то замовник уже зарання подбав про максимальну непомітність газової розводки, тож у такому випадку  дизайнеру працювати легко. Замислюватися про співвідношення меблів і газової розводки особливо не доводиться. А якщо вона заважає, то за домовленістю з клієнтом дуже легко переноситься.

      Складніше, коли проект кухні стосується міської квартири. Власники квартир часто неохоче йдуть на переробку газового розведення. Для таких випадків є кілька варіантів виходу з ситуації.

      У старіших багатоквартирних будинках працювати легше, тому що там немає індивідуального опалення, і газова розводка практично стандартна (мал. 1). У нових будинках з індивідуальним опаленням дизайнеру часто дуже не просто виправити ситуацію, доведеться потрудитися.

        У більшості випадків кухонні меблі просто «обводиться» навколо газових труб. Для цього «втоплюють»  задні стінки меблів, як це показано на мал 2. На цій кухні «втопили»  задні стінки у нижніх баз і верхніх навісних шаф шириною 600 і 400 мм, за якими розташовуються труби. Що означає «втопити», видно по навісних шафах. В результаті задні стінки таких шаф прилягають до стін, і коли шафки відчиняються, то труби не видно. У випадках «втоплення» задніх стінок іноді крани й лічильники виявляються знову ж всередині кухонних шаф. У такому випадку під них робиться пропилювання  в задній стінці під час монтажу меблів.

        Бувають випадки коли власники квартир просять повністю закрити газові комунікації.  Найгірше місце для дизайнера в такому випадку - фартух (проміжок між стільницею й верхніми шафами). Там труби теж треба закривати, але по суті нічим. Зробити це можна за допомогою побудови коробів. Більш-менш красиво вийде в тому випадку, якщо короб буде в тому ж дизайні, що і весь інший фартух. Якщо фартух обклеєний плиткою, то і короб треба б обклеїти плиткою. І про це треба обов’язково сказати клієнту. На знімку 3 показано, як на кухні заплановані два короби. Короб за газовою плитою закриває газову трубу, а в кутку ще один короб закриває водопідвідні й каналізаційні труби.

        Залишився останній прийом поєднання кухонних меблів і газової розводки - побудова стіни-ніші - буквально нової стіни на деякій відстані від основної капітальної стіни. Зазвичай, це дуже необхідно в тих випадках, коли кухонний простір настільки зіпсовано будівельниками, що кімната являє собою не кухню, а котельню. Хоча можна ніші застосовувати й у всіх інших випадках, коли дозволяють розміри  кухні, і клієнт не боїться додаткових складнощів.  На фото 4 видно, що стіна-ніша винесена відносно основної стіни на 150 мм і в ній у результаті ховаються всі труби. Важливо при побудові таких стін врахувати, що газові комунікації не повинні опинитися в замкнутому просторі. У разі витоку це може привести до небезпечного накопичення газу в замкнутому просторі (потенційна бомбочка). Тому стіна-ніша повинна мати можливість пропускати потоки повітря знизу та згори.

     Споруджувати стіну-нішу найкраще з фанери або плит ОSB. Це  - міцні та довговічні матеріали, з яких споруджуються ються навіть будинки.  З гіпсокартону, як це спадає на думку спочатку, споруджувати подібні конструкції не слід, бо на ньому не триматимуться навісні шафи.

         Водопостачання

        Труби водопостачання й каналізації співвідносяться з кухонними меблями таким же чином, як і газові. Втім, особливості все ж ... Враховуйте, що труби іноді треба перекривати, тому на стадії проектування забезпечте власнику кухні можливість перекривати крани (якщо вони встановлені на кухні). Враховуйте й таке: встановлення мийки на острівній кухні найчастіше реально можливе лише в індивідуальному будинку. Справа в тому, що каналізація для відтоку від мийки вимагає постійного нахилу каналізаційних труб. В індивідуальному будинку у випадку з островом і мийкою злив найпростіше організувати прямо під підлогу кухні (під підлогою сусідів немає), а там можна відвести туди, куди в підсумку вода й повинна піти.

       Електрика

       Найправильніший підхід при плануванні електричної розводки - спланувати кожен об’єкт споживання електроенергії, а під них - кожну розетку й вимикач. Для цього потрібно спочатку накреслити на папері, де і що буде стояти. Якщо ж особливо не заморочуватися цим, то найпростіше  вивести одне джерело живлення за нижні шафи й одне джерело живлення над верхніми шафами. Джерело живлення повинно являти собою кабель довжиною приблизно метр і мережевий фільтр штук на 3-5 розеток. При такому положенні справ завжди можна буде підключити на кухні все, що душа забажає. І на нижніх, і на верхніх модулях. Єдина, може здатися, складність - установка розеток на фартуху для кавомолок, електрочайників, міксерів та іншої дрібної побутової техніки. Здається, що їх треба планувати виключно заздалегідь. Не обов’язково. Можна й не ставити розетки в зоні фартуха. Можна поставити накладні розетки на дно верхніх шаф - під час встановлення верхніх модулів або навіть після.

       Принципи інтегрування вбудовуваної техніки

       Знайомлячись із паспортом на техніку, не завжди розумієш, як все ж вбудувати її в меблі. Це стосується практично всіх брендів, що пропонують техніку для кухонь. Розділи «Схема вбудовування» у паспортах на техніку  виконані банально поверхнево. Жоден виробник техніки не подбав про те, щоб зробити свої схеми вбудовування інтуїтивно зрозумілими для дизайнерів меблів. Вихід тільки один:  у кожному випадку проектування меблів із вбудовуваною технікою брати необхідні параметри з документів виробника, але перевіряти їх «вживу»  в найближчому магазині побутової техніки.

        На фото 5 приклад схеми вбудовування на мікрохвильову піч. На кухонній шафі-пеналі показано не габарити, а внутрішні розміри, необхідні для приміщення туди СВЧ. Це не зовсім зручно. Виробники техніки не знають цього зазвичай, але дизайнери, дивлячись на загальну картинку, звикли мислити максимальними розмірами - габаритами.

       Дизайн кухні, як і будь-яка інша серйозна робота, вимагає й рутинної роботи.  Це неминуче і має бути зроблено, як і все інше, на високому рівні.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал