Статті

У російському Байкалі риба, в українському - шпон

      При слові «Байкал» українським меблярам навряд чи згадується передусім відоме російське озеро – перед їхніми очима постане добротний шпон, адже «Байкал» - знана в галузі компанія, яка може запропонувати будь-який шпон для будь-яких меблевиробних потреб. «Кращих знавців шпону, ніж у «Байкалі», справжніх експертів у тій темі не знайти», -  неодноразово чув від виробників меблів, тож  врешті поспілкувався з ними – Олександром Горбунцовим та Сергієм Яценком.

       - Ми не єдині виробники й постачальники шпону в Україні. Практично всі українські виробники вже вийшли на достатньо високий рівень якості й конкурентоспроможності. Можна стверджувати, що хорошого й різноманітного традиційного вітчизняного шпону в Україні вистачає. Це не той матеріал, від якого вітчизняна меблева галузь імпортозалежна. Залежна вона він так званого ексклюзивного шпону, який імпортується, зокрема й нашою компанією.

        «Байкал» - крупний постачальник і продавець натурального шпону, в асортименті якого понад 150 товарних позицій. У компанії нема власних виробничих потужностей, втім певне, опосередковане, відношення до його виробництва все ж маємо, бо закуповуємо кругляки потрібних нам порід дерева, й шноновиробні підприємства з них для нас стругають або напилюють шпон.

         - Мабуть, найбільш, скажемо так, цікавими за малюнком є зразки так званого екзотичного шпону. Його виробництво має свої особливості?

        - Ми більш схильні називати нетрадиційний шпон ексклюзивним, а не екзотичним. Якщо суть екзотики в тому, аби стругати чи лущити шпон із заморських, цінних порід дерев, то суть шпонової ексклюзивності в тому, аби отримувати оригінальний за малюнком шпон навіть із тих порід дерев, які звичні для нас – тополі, клена, берези. Для такого шпону використовуються деревні капи (нарости) та корені. А якщо шпон ще й із кореня чи наростів імпортованих цінних порід дерев, тоді  то – уже справді екзотика. Втім, у нашому асортименті і такий шпон називається ексклюзивним.

        В Україні ще досконало не освоєні технології виробництва ексклюзивних видів шпону. Навіть із тих порід, що «рідні» нам. Були спроби, лущити із капів тополі, але малопродуктивні – із 70 відсотками браку. А от турки, приміром, уміють це робити, тому й закуповують у нас сировину, з якою ми самі працювати не вміємо. Не те, що не вміємо, - вітчизняні компанії не зорієнтовані на виробництво ексклюзивного (екзотичного) шпону. У цій справі спеціалізуються окремі зарубіжні виробництва: технології складні, клопітні, обсяги невеликі. Що там говорити про роботу з коренями чи наростами, коли навіть кругляки не всіх вітчизняних порід дерев можемо якісно стругати чи лущити.

              У повному обсязі розмова із експертами шпонопродукції буде опублікована в черговому числі журналу «Меблеві технології».

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал