Статті

«Розумні» меблі тіснять традиційні

       Згідно з дослідженням, проведеним минулого року, світовий ринок «розумних» меблів звиросте до 2026 року на 21,8% і становитиме  794,8 млн. доларів. Таке зростання тісно повʼязане із загальною тенденцією автоматизації житлового та офісного простору. Часто під поняттям «розумні меблі» прозуміють меблі, оснащені механізмами трансформації для зміни їхніх форм, розмірів чи призначення. Але поняття «розумні меблі» значно ширше й, можна сказати, глибше, можливість трансформуватися  - лише одна із їхніх ознак.

      

        Домовласники використовують функції «розумного» будинку для полегшення побуту й підвищення комфорту. Роботодавці прагнуть підвищити продуктивність співробітників і скоротити витрати. Відповідно, меблеві дизайнери та інженери рухаються в тому ж напрямку. Меблярі оснащують вироби зарядками для смартфонів, музичними колонками, вбудованими планшетами для серфінгу по Інтернету. Це робить високотехнологічні меблі набагато функціональнішими, ніж їхні традиційні аналоги.

         Розробками «розумних» меблів нині активно займаються скрізь  - європейські, американські і азіатські компанії змагаються між собою в цій справі.

        Ще  2015 року на конференції «Mobile World Congress» компанія «ІКЕА» продемонмтрувала меблі із вбудованою бездротовою зарядкою. Причому це був не концепт, а вже повністю готовий продукт. До колекції увійшли лампи, приліжкові тумбочки, обідні й робочі столи, журнальні столики. У таких меблях нема звичних для нас  розеток. Замість них - спеціальний пристрій, що працює за принципом магнітної індукції. Він розташований в зоні, позначеній окружністю з хрестиком. Для підживлення користувачеві потрібно просто покласти зверху планшет, смартфон або smart-годинник.

       Англійська компанія «Modoola» випускає шестикутні столи для офісів. Це модульне вирішення дозволяє економити робоче місце при проведенні  коворкінгів і опен-спейсів. У столі заховане розгалужувач живлення, завдяки якому можна підключити інші столи без величезної кількості заважаючих кабелів.

        Компанія «Fonesalesman» спеціалізується на меблях і інтерʼєрних аксесуарах із вбудованою бездротовою зарядкою. Випускає настільні органайзери, журнальні столики й портативні пристрої у вигляді круглих дощечок із бамбука.

       Дизайн-студія «Карло Ратті  обʼєднує дизайн із передовими цифровими технологіями. Один з останніх проектів студії - система Lift-Bit, яка являє собою набір сидінь. Система може змінюватися безліччю способів і перетворюватися в ліжко, шезлонг, групу крісел або ігровий майданчик для дітей. Висоту кожного сидіння можна змінити за лічені секунди, просто махнувши рукою або натиснувши кнопку в мобільному додатку.

      «Розумними меблями» займаються також компанії «Herman Miller», «Milano Smart Living», «Seebo Interactive Ltd», «Kamarq Holdings», «Ori Systems», «Mozayo». Вже сьогодні доступні для покупки журнальні столики із стільницею у вигляді великого вбудованого планшета, дивани з Bluetooth-динаміками й ліжка, які вміють перетворюватися на столи.

       Вітчизняні меблярі теж підключаються до цього тренду. На українських меблевих виставках можна зустріти високотехнологічні робочі столи з вбудованою електронікою й  регульованою висотою. Такий стіл зазвичай обладнують лотком для підключення пристроїв, модульним розетковим блоком, торцевими USB-зарядками, а також  бездротовими. Стіл для керівника може бути  оснащений бездротовою зарядкою, ДОК-станцією, USB-зарядкою, колонками й сабвуфером, спікер-системою, системою висувного монітора, індукційним підігрівом для напоїв та іншими функціями.

        Статистика запитів говорить про те, що без урахування сезонних коливань попит на «розумні» меблі залишається хоч і стабільним в цілому, та все ж із помітним потенціалом зростання. Навіть меблі тільки з функцією зарядки гаджетів (тобто з найменшим рівнем інтелектуальності) стають все більш популярними: зручно, коли зарядний пристрій завжди під рукою, і його не потрібно шукати по всій квартирі або офісу. Минулого року зріс інтерес до меблів із бездротовою зарядкою. Очікується, що попит на них зростатиме одночасно зі збільшенням продажів смартфонів та інших мобільних пристроїв з електромагнітної зарядкою Qi. Ще один перспективний сегмент – мʼякі меблі з вбудованими колонками.

       Що все ще обмежує розвиток ринку «розумних» меблів?

         Відсутність чітко сформованої потреби. Люди, особливо старшого віку, з певною пересторогою впроваджують нові технології в своє життя, побут, тому що не можуть з першого погляду оцінити всі переваги інтелектуальних столів, крісел, диванів.

       Використання інноваційних пристроїв у рази збільшує вартість «розумних» меблів у порівнянні з традиційними. Вигода експлуатації таких предметів інтерʼєру не очевидна. Крім того, на Заході багато технічних вирішень є універсальними, тоді як у нас меблі комплектуються певними функціями за індивідуальними замовленнями. Високу конкуренцію вітчизняним виробникам складає  Китай, який може постачати аналогічні за «начинкою», але більш дешеві меблі.

       Вбудовані пристрої вимагають якісного й дорогого техобслуговування. У разі поломки «розумний» стіл в один момент перетвориться на звичайний, а його ремонт обійдеться в пристойну суму. Потрібно враховувати і те, що функція бездротової зарядки реалізована далеко не у всіх гаджетах, тому для багатьох користувачів меблі з нею нічим не відрізняються від типових.

       У комплексі ці три фактори звужують цільову аудиторію продукту. До неї належать люди вищого й  середнього класів, які активно користуються різними гаджетами й не проти спробувати новинки. Вони досить молоді, отже готові до того,  щоб швидко оцінити переваги високотехнологічних меблів,  освоїти їхні функції й активно користуватися всіма закладеними в них функціями.

        За експертними оцінками попит на «розумну» меблі буде поступово зростати. Тільки за останні десять років вартість багатьох електронних пристроїв знизилася вдвічі, а то й утричі. Тренд на зниження цін продовжиться і далі, а значить, меблі із вбудованими гаджетами стануть доступнішими для більшої кількості потенційних покупців.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал