Новини

Пропонують митне полегшення. Але не всім

         Тих експортерів та імпортерів, що ведуть бізнес у меблевій галузі й зазнають митних утисків  та інших незручностей, про що ми неодноразово писали, можемо надихнути певним оптимізмом. В Україні хочуть радикально переписати митні правила, дозволивши обраним компаніям уникати клопітних митних процедур. Вантажі із спеціальними пломбами будуть перетинати кордон, не затримуючись. Такі нововведення пропонує законопроект №7473, який уже прийнятий Верховною Радою в першому читанні.

     

       Документ розроблений у рамках процесу асоціації України з Європейським Союзом, який має на увазі зближення вітчизняного митного законодавства двох сторін. Одним з етапів цього проекту є запровадження інституту авторизованого економічного оператора (АЕО), який функціонує також і в ЄС. Суть новації полягає в тому, що підприємствам-виробникам, які здійснюють експортно-імпортні операції, дозволяється проходити за спрощеною схемою як процедуру оформлення вантажів, так і їх розмитнення.

       За словами голови підкомітету комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Тетяни Острикової, через черги на митницях фури з товаром можуть днями простоювати на кордоні, а це завдає вітчизняному бізнесу суттєвих фінансових втрат. І країна при цьому недоотримує такі необхідні їй валютні надходження. Вирішити ці проблеми якраз і покликаний запропонований законопроект.

        «Будь-який субʼєкт зовнішньоекономічної діяльності - чи то імпортер, чи експортер - отримує статус авторизованого оператора, при цьому передбачається спрощена процедура перетину кордону. Фактично контроль буде проводитися дуже вибірково тільки для підтвердження статусу. За фактом буде просто фіксація перетину кордону й більше нічого. Компанія, яка, наприклад, відправляє вантаж з України, ставить пломбу на машину або контейнер, які не будуть розвантажуватися кожен раз для митної перевірки», - прокоментувала суть ідеї заступник директора Європейської бізнес-асоціації Світлана Михайловська.

      Авторизованому економічному оператору не доведеться більше звʼязуватися з брокерськими компаніями і проходити складні митні процедури.

        Статус авторизованого економічного оператора, однак, отримають далеко не всі експортери/імпортери, а тільки ті, хто заслужить це право своєю благонадійністю. Законопроект пропонує встановити критерії, згідно з якими і буде визначатися, кому вірити можна, а з ким краще бути насторожі. Самі критерії ще будуть уточнюватися до другого читання законопроекту, але, зрозуміло, що у АЕО не повинно бути прецедентів у вигляді проблем із вантажами на кордоні. Оператором може стати тільки такий господарюючий субʼєкт, чия зовнішньоекономічна діяльність матиме настільки ж чисту історію, як і репутація бездоганного банківського клієнта.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал