Статті

Андрій Мельников: Девіз меблевого інвестиційного саміту: виробляти – дешевше, продавати – більше

У жовтні 2015 року вперше під час виставок «Меблеві технології, комплектуючі, текстиль» та «Design. Living. Tendency» компанія «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» організувала спеціалізований інвестиційний саміт. Мета цього масштабного ділового заходу – обговорення в практичній площині актуальних проблем виробництва й реалізації меблевої продукції й пошук прийнятних варіантів їхнього вирішення. До участі в саміті були запрошені представники профільних торговельних центрів, власники комерційної нерухомості, оператори інтернет-торгівлі, виробники й постачальники, а також матеріалів і комплектуючих для них, предметів інтер’єру, освітлення й декору, керівники і топ-менеджери профільних компаній, архітектори. Докладніше про цей захід із розвитку вітчизняного меблевого бізнесу нам розповів його куратор Андрій Мельников.

– Як спала на думку ідея організувати такий спеціалізований саміт і чому завдання, які він перед собою ставить, актуальні саме зараз?

– Зараз на світових і вітчизняному меблевих ринках відбуваються дуже суттєві зміни, яких наша компанія як серйозна виставкова структура не може не зауважити і на які мусить адекватно реагувати. Такі зміни призводять до того, що зарубіжні імпортери меблевої продукції преміум-класу зараз почуваються невпевнено – попит на ці товари суттєво зменшився. Тож вони для підтримки бізнесу потребують якогось заміщення. І таким заміщенням можуть стати якісні меблі середнього цінового сегмента, які на належному рівні можна виробляти і в Україні й тут їх реалізовувати, користуючись налагодженими діловими контактами з українськими архітекторами, дизайнерами і декораторами. Гріх було б українським меблярам не скористатися цією проблемною для зарубіжних та й вітчизняних імпортерів ситуацією. Чимало з них уже нині готові запропонувати постачальникам зарубіжних меблів свою продукції як імпортозаміщення і навіть більше – мають неабиякі експортні амбіції, прагнучи вийти на європейський та світові ринки. І не безпідставно. Участь деяких наших компаній у німецьких та італійських меблевих форумах, що мають статус світових, засвідчив, що українські меблі цікавлять зарубіжного споживача, вони конкурентоспроможні. Але не в усіх виробників є технічні та фінансові можливості для налагодження серійного виробництва недорогих якісних меблів. Потрібні інвестиції для розвитку й розширення виробничої бази, для налагодження надійних каналів збуту продукції. Певна річ, доводиться розраховувати на зарубіжних інвесторів. Пошук їх – одне із завдань, яке ставить перед собою майбутній саміт, який з повним правом можна називати й інвестиційним. Йтиметься тут не тільки про фінансові інвестиції, а й про забезпечення обладнанням, новітніми технологіями, передовим дизайном, налагодження дистрибуції.

Чи не вперше під час саміту ми зведемо представників двох великих груп учасників вітчизняного меблевого ринку – тих, хто імпортує в Україну меблеву продукцію, і вітчизняних меблярів. У них різні сфери діяльності, різні бізнесові інтереси, які практично не перетинаються, а ми якраз хочемо порушити цю практику відособленої діяльності й запропонувати їм знайти спільну мову. Тим більше, що нинішня ринкова ситуація, як вже було сказано, не просто сприяє – спонукає до цього.

Власне, самі оператори меблевого ринку й були ініціаторами такого заходу, де б в режимі «круглого столу» можна було, зокрема й за участі зарубіжних колег, обговорити ситуацію й можливості успішного ведення бізнесу в нинішніх ринкових обставинах. Нашим із партнерами (а це Українська асоціація меблевиків та Український клуб девелоперів) завданням було систематизувати проблемні питання, виокремити головні, на яких варто зосередитися передусім, визначити коло експертів для роботи в тематичних секціях, спільно з ними підготувати конкретні пропозиції щодо можливого розв’язання порушених проблем, визначити шляхи подолання труднощів, показати перспективні напрямки розвитку і, звичайно, запропонувати прийнятну, ефективну форму проведення такого зібрання.

– Протягом дводенної роботи саміту його учасники працюватимуть посекційно в чотирьох напрямах, які умовно можна означити «Хочу продавати більше», «Хочу продавати за кордон» та «Хочу виробляти більше», «Хочу виробляти дешевше». Тобто два напрями торговельного спрямування й два – виробничого. Розкажіть докладніше про такий секційний поділ.

– Власне, вже самі назви-девізи секцій чітко вказують на проблематику й мету обговорення. Організаційно розмова у форматі «круглого столу» в кожній секції відбуватиметься так: керувати роботою секції буде модератор; тон задаватиме група експертів, які пропонуватимуть, як уже зазначалося, шляхи й варіанти вирішення проблемних питань, винесених на обговорення, аналізуватимуть перспективи, що нині відкриваються перед меблярами; інші присутні можуть дискутувати з приводу пропозицій, висловлених експертами, аби в підсумку виробити узгоджену стратегію дій – щодо співпраці (зокрема й на базі вузької спеціалізації), інвестування коштів, розвитку й ефективного ведення бізнесу, експортних зусиль, оптимізації меблевого виробництва тощо. В ролі експертів запропоновано виступити знаним і шанованим авторитетам, серед яких і девелопери, й ритейлери, й успішні керівники спеціалізованих торговельних центрів, зокрема інтернет-платформ, і власники успішних меблевих компаній. Особливо тих, що мають широку мережу дистрибуції чи добре налагоджені канали збуту. Скажімо, буде цікавим у цьому відношенні успішний досвід компанії «Ескада-М», яка має торговельні представництва в кількох зарубіжних країнах. Якщо інші компанії мають подібні напрацювання й готові поділитися досвідом, двері саміту відчинені – пропонуйте цікаву й корисну для вас форму участі в заході.

Серед експертів будуть і зарубіжні гості. Передусім вони запрошені для роботи в секції, де обговорюватиметься нарощування експортних зусиль вітчизняних меблевих компаній, зокрема надіслані запрошення фахівцям із США, Канади, країн Євросоюзу тощо. Як конкретний приклад назву Дмитра Хромова – досвідченого імпортера китайських меблів на ринок Казахстану, інвестора, який зараз вклав кошти у будівництво торговельного центру в Іспанії. Тобто це – бізнесмен, який має великий досвід роботи як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках.

Інший приклад – компанія «PanAfrican Trading Alliance», яка віддавна працює на африканському континенті. У неї там надійні канали експорту, налагоджена логістична мережа. Спеціалізується на експорті продовольчих товарів, але не проти розширити асортимент товарів, зокрема, за рахунок постачання в африканські країни українських меблів. Ми дуже налаштовані на участь її представників у нашому саміті, аби вони докладно розповіли про особливості роботи на ньому, про підводні камені, які можуть очікувати новачків, про економічний потенціал і перспективи розвитку тієї чи іншої африканської країни тощо.

– Особливістю саміту буде увага до малих виробників меблів. Що їм пропонуватимуть експерти?

– Саме так, не оминемо увагою й так звані стартап-компанії, тобто ті невеликі виробництва, які тільки започатковують індивідуальний меблевий бізнес. Корисним відвідання цієї секції буде і для підприємців, які тільки планують працювати в меблевому бізнесі, вивчаючи всі «за» й «проти».

Ми хочемо показати нові привабливі перспективи й для індивідуалів та їхніх меблевих мікровиробництв. Вони в так званому внутрішньому кооперуванні індивідуальників із потужнішими колегами. Адже нині деякі меблеві виробництва працюють не на повну потужність, тож вони могли б, взаємовигідно співпрацюючи з малими підприємцями, надавати тим деякі технологічні послуги: приміром, плитного розкрою, крайколичкування, окремих видів опорядження тощо. Могли б продавати їм і деякі меблеві напівфабрикати.

Власне, із цією метою ми запросили до участі в саміті асоціацію казахських виробників меблів. Обсяги експорту українських меблів у Казахстан зараз непогані, а чому б не налагодити постачання від українських колег казахським меблярам напівфабрикатів для виробництва меблів? Чому б не створити для цього спільні виробництва в Україні? Отже, знаходячи нестандартні рішення, бачачи перспективи галузі, наша компанія започатковує таким чином корисні тенденції з метою подальшого розвитку вітчизняної меблевої галузі.

– На якому етапі підготовка саміту? Чи визначилися вже із всіма кандидатурами експертів, чи надіслані їм запрошення, чи є відмови?

– Відмов, на щастя, нема. А формування експертного складу саміту триватиме до самого початку його роботи, бо у людей можуть виникнути різні непередбачувані обставини. Якогось чіткого квотування тут нема. Кількість експертів для роботи в тій чи іншій секції формується довільно відповідно до потреби висвітлити визначені для обговорення питання. Обмежується хіба що з огляду на розумний регламент роботи секції й саміту загалом.

– Можна спрогнозувати, для участі в яких секціях саміту буде найбільше охочих, яка проблематика найбільше зацікавить?

– Важко це зробити. Бізнесові пріоритети компаній та їхніх власників, особливо зараз, можуть кардинально змінюватися. Ті, хто займався винятково продажем меблів, перепрофілюються на їхнє виробництво – й навпаки. Отже, ті підприємці, котрі за логікою мали б бути учасниками «виробничих» секцій саміту, цілком ймовірно можуть опинитися у «торговельних» і навпаки.

Бесіду вів Анатолій Задорога

Надруковано у №7 журналу "Меблеві технології" (118, 2015)

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал