Новини

ЄБРР запустив для українського бізнесу кредитну програму в гривні

 

       Українським компаніям обіцяють довгострокове фінансування та європейські гранти. Втім, це не тільки обіцянки і не далека перспектива. Декілька компаній меблевого бізнесу уже скористалися такою нагодою й отримали відчутну грантову підтримку для розширення й розвитку своїх компаній.

      Програма розрахована на малий і середній бізнес, звідси й назва - EU4Business. Проект не обмежується жорсткими термінами - може продовжуватися з року в рік, якщо, звичайно, знайде відгук у бізнес-співтоваристві. Якщо кредити будуть затребуваними. EU4Business»-ЄБРР має на меті кредитування приватних українських компаній, в яких працює до 250 працівників. Підприємство зможе розраховувати на позику в сумі до трьох мільйонів доларів. Але в гривні.

       Гривневий кредит - це головна відмінність нового кредитування від попередніх проектів - до сих пір Європейський банк давав кредитування в євро і доларах. Що не влаштовувало багатьох українських компаній, які не мають валютної виручки.

       Нікуди не дівається другий момент, через який до цього відмовляли частині позичальників, - це жорсткі вимоги з підготовки документації під кредитну заявку. Хоча бізнесу і допомагають в її складанні. Крім того, в рамках нової кредитної програми українські компанії зможуть отримати доступ до грантових програм Євросоюзу. Ці гранти зможуть покривати до 15% вартості кредитних проектів.

        Терміни кредитування в рамках нового проекту можуть варіюватися від 18 місяців до декількох років, в залежності від продукту. Гривневу ставку кредитори поки не розголошують. Хоча натякають, що вона буде нижчою від поточних ринкових розцінок: в останньому звіті Нацбанкувказувалося, що в лютому гривневе кредитування для нашого бізнесу подешевшало в середньому з 20,1% до 17,8% річних.

       На старті кредити по EU4Business-ЕБРР видаватимуть дві структури: «Укрексімбанк» та «ОТП-Лізинг». Однак з часом до проекту можуть підключитися й інші українські фінустанови. Які саме - в Європейському банку поки не уточнюють. Хоча ходять наполегливі чутки про запуск нового кредитування ще й на базі Ощадбанку.

       Поки що на нову програму для бізнесу виділено всього  32 млн. євро.  22 – «Укрексімбанку» та  10  «ОТП Лізингу». Додатково з боку Єврокомісії з часом може бути виділено ще 28 млн. євро, але й  це ще не останні гроші.

 

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал