Статті

«ЗОЛОТЕ РУНО»: інструменти й технології для високої культури обробки матеріалів

Є в столиці компанія-виробник шліфувального та різального інструменту, котра продає не просто інструмент, а досконалу технологію його використання. І технологія ця максимально відповідає потребам замовника, пристосована до його обладнання й при цьому високопродуктивна і високоефективна. Саме тому постійними замовниками компанії є сотні вітчизняних підприємств, котрі їй довіряють. Деякі вже з десяток років –відтоді, як виробництво ще під брендом «Гермес-Юкрейн» вийшло на ринок України. Нині, після ребрендингу, це – компанія «ЗОЛОТЕ РУНО».

– Виробництво компанії «ЗОЛОТЕ РУНО» є українсько-німецьким проектом, – розповідає директор Михайло Сергійович. – Спільним із таким авторитетним європейським і світовим виробником абразивних матеріалів, як компанія «Hermes Schleifmittel GmbH». Сучасна виробнича база нашої компанії є ексклюзивною не тільки на території України, а й у близькому зарубіжжі. Наші партнери не тільки запровадили на підприємстві систему якості за німецькими стандартами, а й регулярно контролюють її. Можна сказати, що якість виробництва, а відтак і якість готової продукції були наріжним каменем ідеології компанії, фундаментом, на якому її створювали. Певна річ, з огляду на це підбирали й відповідного партнера. У стосунках із ним можливі різні компроміси, але в жодному разі не щодо якості продуктів. І ця позиція впродовж десяти років співпраці незмінна, тож більшу частину шліфувальних інструментів виготовляємо на основі абразивних матеріалів саме торгової марки «Hermes». Також працюємо з не менш гідними й надійними виробниками – «VSM», «Awuko», «Deerfos», «3М», «Indasa», що дає нам змогу випускати широкий асортимент абразивних інструментів на гнучкій основі. Але це – тільки частина нашої продуктової лінійки. Пропонуємо також абразивні круги на бакелітовій та керамічній основі.ф1 Для виробництва шліфувального інструменту придбали найновішу модель автоматичної технологічної лінії. А загалом обладнання й устаткування в цеху з виробництва абразивних інструментів постійно оновлюємо та вдосконалюємо. Є випадки, коли дещо з техніки замовляємо для виготовлення за нашими кресленнями, тобто воно ексклюзивне й унікальне. Саме нашу продукцію використовують майже всі вітчизняні виробництва плитної продукції – ДСП, MDF, фанери.

З часом компанії «Гермес-Юкрейн» стало затісно в межах лише шліфувальних інструментів і вона стала виводити на ринок й інші продукти. Ми налагодили виробництво стрічкових пилок по металу й дереву (до речі, нове виробництво теж створили спільно з німецьким партнером – компанією «Lennartz»), ввели в асортимент клейові системи, мастильно-охолоджувальні рідини для промислового обладнання.

– Який саме шліфувальний інструмент нині пропонує «ЗОЛОТЕ РУНО»?

– Якщо починали ми з виробництва широких, так званих замкнених чи безперервних шліфувальних стрічок, то нині розмірний діапазон нашої продукції такий, якого нема в жодного вітчизняного виробника – стрічки шириною від 3 мм (можна загострювати голку) до 3 м. Можемо зшивати й ширші стрічки, але запитів на такі наразі нема. Щодо довжини зрощеної стрічки, то тут практично без обмежень.

Для «замикання» абразивної стрічки ми використовуємо всі відомі типи з’єднань (швів), кожен із яких повною мірою забезпечує основну експлуатаційну характеристику – міцність на розрив. Особливо міцні на розрив широкі стрічки, котрі використовують виробники плитних матеріалів для калібрування великоформатної продукції, коли натяг сягає до десяти атмосфер. Для з’єднання кінців застосовуємо спеціальний клей, спеціальну ширшу з’єднувальну плівку. З’єднувальні шви зазвичай робимо під певним кутом, аби стрічка вступала в роботу не одразу по всій ширині, а поступово. Загалом місце з’єднання міцніше на розрив, ніж будь-яке інше на «тілі» стрічки. Ми гарантуємо міцність стрічки на повний життєвий цикл інструменту – тобто до остаточного сточування абразивного зерна.

Щодо безкінечних стрічок для делікатнішого шліфування, приміром, фінішного опорядження деревини, то важливим показником добротності, окрім міцності на розрив, є дуже висока точність виконання шва – без будь-яких перепадів по висоті з’єднуваних кінців. Перш ніж започаткувати виробництво партії стрічок, ми виготовляємо зразки, які скрупульозно тестуємо спеціально призначеними для цього приладами – на міцність, точність геометрії шва і на збігання по висоті обох «берегів» з’єднувального шва.

– Ваші стрічки забезпечують однакову якість шліфування протягом всього життєвого циклу?

– Так, якість обробки до повного зношення нашого шліфувального інструменту буде незмінною. Але це за умови, що інструмент підібрано правильно. Визначити закінчення терміну експлуатації шліфувального інструменту просто – якщо вже проглядається тканинна чи паперова основа абразивного матеріалу, то закінчився його життєвий цикл. Втім, не завжди можливо в закритих верстатах візуально визначити стан шліфувального інструменту, тому краще орієнтуватися на визначені виробником норми напрацювання. Вони можуть бути в квадратних метрах оброблюваних поверхонь або визначатися вагою знятого інструментом матеріалу.

Наступним етапом становлення виробництва стало виготовлення самозачіпних дисків для ручних шліфувальних машинок.ф2 Тут також доволі широка розмірна номенклатура – діаметр від 125 до 410 мм. І з паперовою основою диски різні, чого в інших виробників немає. У нас же для грубого первинного калібрування основа дисків – щільний, жорсткий папір. А далі в міру переходу до більш делікатної обробки основа шліфувальних дисків стає м’якшою, зокрема велюровою чи плівковою.

Є в нашому асортименті і шліфувально-пелюсткові диски для шліфування й полірування деталей із металу, дерева, пластмаси та інших матеріалів (основа: бавовняна тканина, поліестер; абразивний матеріал: оксид алюмінію, карбід кремнію, цирконій, кераміка; зернистість Р36 –Р600 за FEPA), і щіткові інструменти для профільного шліфування (завдяки еластичності щіткових елементів немає непрошліфованих зон; щіткові елементи виконані з натурального волокна – агави, що характеризується антистатичними властивостями).

Обробка матеріалів шліфуванням – процес в основному кількаступінчастий. Для кожного етапу обробки потрібен інший інструмент – з різними характеристиками абразиву. Певних інструментів вимагають і різні матеріали – дерево, метал, скло, штучний камінь, шкіра, пластики тощо (до речі, якраз у меблевому виробництві використовують практично всі перераховані матеріали). Так само й різні види поверхонь – плоскі й профільовані. Знову ж таки, для різних технічних засобів та їхніх модельних різновидів потрібен певний тип інструменту – для стаціонарних верстатів, для ручних шліфмашинок чи для ручного шліфування. Тому ми зазвичай виконуємо комплексні інструментальні замовлення. Але вони індивідуалізовані, бо кожен клієнт має власні виробничі потреби, технічні й технологічні можливості, набір шліфувальної техніки.

– Попри широкий асортимент продукції, є ж види інструменту, які ви не виготовляєте. Це не обмежує ваших пропозицій для дерево- й металообробників?

– Не обмежує. Те, що ми не виробляємо, але може бути потрібне нашими партнерами, все одно є на нашому складі в достатній кількості. Це – інструменти, зокрема шліфувальні губки, шліфувальні круги, відрізні диски, які ми закуповуємо у наших партнерів. Термін виконання замовлення на будь-яку іншу продукцію – один-два робочих дні. Достатні складські запаси найнеобхідніших видів інструментів сприяють ефективному виробництву та логістиці, а відсутність зайвих ланок у ланцюжку постачання забезпечує клієнтам оптимальні ціни на інструмент.

– А є такі види шліфувальних інструментів, якими користувач може послуговуватися універсально – з однаковою ефективністю та якістю шліфувати дерево й метал, інші матеріали?

– Загалом така «всеїдність» інструментів можлива – якщо абразиву «по зубах» метал чи штучний камінь, то хіба він не впорається з деревом чи пластиком? Втім, краще все ж покладатися на означену виробником спеціалізацію того чи іншого інструменту – тоді ви отримаєте не якусь умовно якісну, компромісну оброблену поверхню, а ту, яку гарантує його виробник.

– Технологічний нюанс: полірування – це різновид шліфування чи окремий вид опорядження матеріалів?

– Таки окремий вид обробки матеріалів, для якого використовують принципово інший інструмент – без абразивного зерна. При шліфуванні абразив зрізає нерівності на оброблювальній поверхні, а при поліруванні – нерівності згладжують. І завдяки оптичному ефекту такого загладжування, коли по-іншому переломлюється світло, поверхня блищить і віддзеркалює.

Втім, є й шліфувальні інструменти на основі шкурок без абразивного зерна, котрі виконують практично функції полірувальних. У нас – це матеріал HERMES RB 555 X. Є в лінійці наших продуктів і суто полірувальні інструменти, влише з тканинними чи поролоновими робочими поверхнями.

– Які товарні позиції із вашого асортименту можна виокремити як такі, що особливо зацікавлять для меблярів і виробників деревних меблевих комплектуючих?

– Передусім назву абразивний матеріал HERMES BW 114 та шліфувальні інструменти з нього (безкінечні стрічки).ф3 Призначений він для обробки масиву м’яких і смолянистих порід дерева. Кожен деревообробник знає як важливо вибрати ефективний шліфувальнийо інструмент для смолянистих порід. Ми такі інструменти пропонуємо, і в їхній основі якраз і є матеріал HERMES BW 114 із широким спектром зернистості – P40; P60; P80; P100; P120; P180; P220; P240; P280; P320; P400; P600; P800; P1000; P1200; тобто як для процесу калібрування, так і для фінішного опорядження. Основа – щільний папір типу F, абразив – оксид алюмінію, напіввідкритий тип нанесення. Розміри – будь-які, на замовлення.

Не можу не назвати в розділі товарних цікавинок абразивний матеріал HERMES BS 119 Longlife.ф4 Цей наждачний папір із зерном карбіду кремнію з активними домішками призначений для фінішного шліфування лакованих поверхонь. Буде незамінним помічником, зокрема, для виробників меблевих фасадів із високоглянцевими поверхнями. Його структура забезпечує делікатне шліфування практично без утворення пилу. Тут треба зауважити: аби досягти в роботі з ним бажаного результату, потрібне точне налаштування шліфувального агрегату – зокрема точно підібрати притиски. Тоді інструмент забезпечить не тільки високу якість шліфування, а тривалу експлуатацію.

З’явився в нашому асортименті й хороший вид флексового матеріалу – HERMES RB 346 J-flex із зернами оксиду алюмінію й параметрами зернистості від Р40 до Р600.ф5 У цієї наждачки еластична водостійка тканинна основа, що вельми зручно для сухої та вологої обробки складних профільованих деталей на всіх стадіях виробничого циклу як вручну, так і за допомогою ручних шліфувальних машинок.

Якщо клієнту потрібен хороший калібрувальний абразивний матеріал, то наша вигідна пропозиція – важке й дуже міцне на розрив завдяки високонадійній тканинній основі наждачне полотно RB 374 Z.ф6 Годиться для послідовної обробки поверхонь: тобто не тільки для етапу калібрування завдяки агресивному зніманню шарів оброблювального матеріалу, а й для проміжного і тонкого шліфування деревних плит. Під час обробки утворюється менше шліфувального пилу.

Меблярам, котрі працюють також із склом та металом, пропоную зокрема вже згадуваний шліфматеріал HERMES RB 555 X.ф7 Він однаково надається як для обробки крайок скляних заготовок, так і при плоскому шліфуванні/поліруванні на верстатах із стаціонарним і широким поясом. За його допомогою можна домогтися дзеркальної якості полірування оброблювальної поверхні. Цей наждак універсальний – однаково ефективний і для сухого, і для мокрого шліфування.

Широкий вибір у нас і абразивних інструментів на поролоновій основі із різними мінералами для ручного шліфування.ф8 Маємо їх як з одинарним, так і подвійним рівнем нанесення стеарату, що можуть запропонувати навіть не всі закордонні виробники.

І коротко про кілька видів так званих зв’язаних абразивних інструментів, або шліфувальних інструментів на твердій основі. Це – шліфувальні круги на бакелітовій чи керамічній зв’язці, зачисні диски різної форми й добре знані відрізні диски для роботи з металом. У нас доволі широкий вибір – близько чотирьохсот товарних позицій.

– Які сервісні послуги на експертному рівні надає клієнтам ваша компанія?

– У розпорядженні клієнтів величезний запас знань і досвіду наших фахівців, набутих за десять років діяльності компанії, – в процесі реалізації тисяч шліфувальних проектів на різнопрофільних виробництвах, під час сотень дослідів на нашій експериментальній дільниці. Завдяки цьому наші технологи безпосередньо на виробництві клієнта здійснюють глибокий та всебічний аудит його шліфувальних техпроцесів, аби запропонувати найпродуктивнішу й оптимальну за затратами карту процесу шліфування. І це – тільки частина технічного супроводу клієнтів.

Процес опорядження деталей методом шліфування не такий простий, як може здатися непрофесіоналу. В роботі з різними матеріалами, при досягненні високих рівнів зачищення поверхонь, при використанні різних технічних засобів є специфічні особливості, так звані проблемні моменти. Технологи компанії на нашій експериментальній дільниці здійснили стільки тестових шліфувань, долаючи можливі технічні й технологічні труднощі й проблеми, що тепер для них практично нічого нез’ясованого немає в процесах шліфування матеріалів різними інструментами з використанням абразивів і різних технічних засобів і технологій. Це справді дало нам вміння передбачати побажання клієнтів. Відвідування  презентаційних семінарів виробників абразивів для ознайомлення з новинками й інноваціями в цій галузі, виставок шліфувальної техніки, дає змогу нашим технологам бути експертами у всіх аспектах і тонкощах шліфування. І я можу з повним правом стверджувати, що зараз у нашій компанії напрацьовані високоефективні пропозиції для реалізації всіх можливих завдань, які висувають дерево- й металообробники до шліфування різних поверхонь. «Високоефективні» означає, що клієнт отримає той рівень обробки поверхні чи той «малюнок» сатинованої поверхні, який йому потрібен. Також клієнт отримає технологію з оптимальними затратами та високою продуктивністю шліфування.

Якщо у клієнта є потреба в освоєнні нового виду шліфування чи в досягненні нової якості шліфованої поверхні, у нас для нього завжди є готові рішення. Буває, що клієнт, який роками експлуатує верстат-шліфувальник, той чи інший абразивний інструмент, послуговується тією чи іншою технологією шліфування, й не підозрює, наскільки неефективно він їх використовує, скільки прихованих резервів продуктивності, довговічності інструменту, він не задіює, а ми їх йому показуємо. І тоді замість трьох-чотирьох етапів шліфобробки поверхні він починає обходиться двома при незмінній або й кращій якості обробки. Тобто технічний процес суттєво скорочується і здешевлюється, це називається культурою виробництва.

Ще один напрям вашого інструментального виробництва – виготовлення стрічкових пил. Які ще супутні продуктиі компанія «ЗОЛОТЕ РУНО» вже звивела на український ринок?

– Ми виготовляємо стрічкові пили переважно із сталі німецького та французького виробництва всіх відомих типорозмірів. Є й бюджетні варіанти такого інструменту. Ті, що по дереву, можна поділити на три групи: столярні (або лобзики) з шириною полотна від 6 до 30 мм і гартованим чи негартованим зубом та кількома видами зубопрофілів; друга група – пилки із шириною полотна від 32 до 50 мм (товщина від 1 до 1,15 мм), є пропозиції для різання смолянистих порід деревини, твердих, замерзлих; третя група – широкі пили розміром від 60 до 360 мм, котрі між собою різняться не тільки профілем зуба, а й його кроком. Широкі стрічкові пили вимагають особливого сервісного обслуговування, що ми і забезпечуємо клієнтам. Це й стелітування, вальцювання, вирівнювання, плющення і, звичайно, загострення.ф9а

Ще у нас тепер можна придбати клеєві системи торгової марки «Dynea». Це передусім клеї ПВА-групи, але можемо забезпечити клієнтам доступ і до таких високотехнологічних продуктів цього концерну, як формальдегіди, синтетичні смоли, облицювальні покриття.

Анатолій Задорога

№9 (2015)

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал