Статті

Заокеанські маршрути «МERXа»

     Компанія «МERX» - чи не єдиний (принаймні один із небагатьох) вітчизняних меблевиробників, чия продукція, образно кажучи, проклала заокеанські маршрути – зокрема до далеких ринків Австралії й Північної Америки.

      

      - Якщо говорити про ваші нинішні прориви на ринки Австралії, США, Канади, то цей вибір зумовлений тим, що якраз у цих зарубіжних країнах традиційно проживає найбільше українців, які будуть лояльними до продукції земляків? – цікавлюся в керівника її експортного відділу Михайла Ковалюка.

      - Частково цей фактор справді брався до уваги. Але в основі такого рішення – все ж розуміння потенційності цих ринків. Наприклад, ринок Канади  став для на цікавим ще й тим, що уряд цієї країни уже створив зону вільної торгівлі для України. То чому ж цим не скористатися? Загалом хороші, дружні міждержавні стосунки країн сприяють пожвавленню торгівлі між ними.

       - Пропонуючи закордону ту ж продукції, що продає й українцям, компанія тим не менше для участі у виставці в австралійському Мельбурні створила нову інноваційну модель кухні  - Naomi (на знімку). Чому такий виняток?

      - Винятку нема, бо кухня Naomi насправді не створювалася спеціально під виставку в Мельбурні. Просто так вдало вийшло, що виготовлення нового кухонного проекту за часом співпало з проведенням австралійської виставки, в якій ми брали участь уперше і загалом були першою меблевою компанією з України, яка там презентувала свою продукцію.

      В чому полягають інновації застосовані в цій серії? Інновації – це й використання нових матеріалів і комплектуючих. Зокрема спеціальних плитних матеріалів із матовим покриттям, шпонованих поверхонь, найостанніших фурнітурних новинок. Ну і дизайн. І ще раз дизайн. Неповторний.

      - Те, що метричні системи - наша й американська – різняться, не стало для вас складністю чи перепоною, адже так чи інакше треба вносити зміни в існуючі моделі меблевих виробів? У цьому випадку вже точно треба виробляти спеціальні меблі для заокеанського ринку.

     - У нас досконалі меблевиробні технології, гнучке виробництво, тому йому не складно адаптуватися під якісь специфічні потреби того чи іншого ринку.

     - Які естетичні й стилістичні меблеві смаки в австралійців та американців, на що мода на заокеанських ринках?

    - Світ нині глобалізований, тому регіональні смаки, уподобання  й особливості все більше нівелюються, підлаштовуючись під загальносвітові. Особливо це стосується мас-маркету. Тренди в європейському меблярстві характерні та цілком прийнятні й для американського чи австралійського ринків.

     - У будь-якій справі завжди складніше її розпочинати, ніж продовжувати. Тож давайте повернемося із сьогодення в минуле. З чого починався ваш експортний успіх? Тоді, певне, було важче, ніж зараз, коли набуло неабиякий зовнішньоекономічний досвід?

    - Однозначно не відповім, бо тоді нам було простіше входити в ринкове середовище, але мали більше клопотів регуляторного характеру та із митними оформленнями вантажів. Нині ситуація діаметрально інша: митних перепон менше, але ринки стали більш товаронасиченими, через це на них загострилася  конкурентна  боротьба за покупця.

    - Тоді, коли компанії починала експортне просування своєї продукції, які ринки були, скажемо так, найбільш дружніми до неї?

    - Тодішній привабливий для всіх українських меблярів російський ринок для нашої продукції виявився не вельми комфортним. І зрозуміло чому: в Росії меблева галузь досить розвинута, виробників багато, отож наші меблі одразу ж потрапили в жорстке конкурентне середовище.

     Найкраще ми продавали в Казахстані, країні, котра й досі не має високотехнологічної меблевої галузі. Країна також велика, тому свою дилерську мережу ми там формували на регіональним чи зональним принципом.

     Добре працювалося й на ринку Киргизії. Наша торгова стратегія, яка була добре відпрацьована в Казахстані,  прекрасно адаптувалася до киргизьких ринкових реалій. Дружніми, як ви сказали,  виявилися до нашої продукції також ринки Узбекистану, Грузії  та, як це не дивно, Білорусії, яка є визнаною меблярською країною, меблі якої успішно конкурують з українськими й нашому ринку. Досить успішно й досі продаються наші меблі в Білорусії.

     - Маєте якийсь секрет?

    - Він простий. Треба чемно, я б сказав так, поводитися на ринку країни, в яку приходиш із своєю продукцією. Ми завжди так і діємо. І Білорусія не виняток. Ми чітко дотримуємося правил, за яким нас просили грати на їхньому ринку наші тамтешні партнери.

     - Зрозуміло, що з обʼєктивних причин довелося розпрощатися з великим російським ринком. А ще?

    - І ринки країн Середньої Азії перестали бути досяжними для нас - також через Росію, яка в тому напрямку закрила транзит українських товарів через свою територію. Альтернативний маршрут Чорним і Каспійським морями виявився економічно не вигідним  - дорогим. Крім того, такий маршрут значно збільшує транзитний час, що вже не вигідно  нашим східним партнерам. І ще важливий фактор: не забарився Китай зміцнити на тих ринках свої позиції.

    - Коли компанія готувалася продавати меблі в інші країни, то спеціально для цього й оновлювала свій асортимент, модельний ряд чи пропонувала зовнішнім ринкам те, що й внутрішньому?

     - Ні, моделей спеціально для експорту не створювали, бо асортимент нашої продукції й без того такий широкий, що можна сформувати пропозицію для будь-якого ринку. Меблів деяких категорій маємо до 15 серій, чим не може похвалитися жоден український меблевиробник. Широка товарна номенклатурність тільки на користь будь-якому експортно орієнтованому виробнику: зарубіжні  партнери це вітають, бо мають завдяки цьому можливість задовольнити широкий попит покупців.

      - А тепер із минулого уявно «перестрибнемо» в майбутнє. Які нові експортні маршрути намітив «MERX»?

     - По-перше, будемо прагнути міцніше й ширше закріпитися на ринках Євросоюзу. Перспективними для себе визначили ринки країн Близького Сходу, в яких бачимо великий потенціал. Спасибі УАМ за запрошення до Україні ізраїльських дизайнерів та архітекторів, які зацікавилися українськими меблями. Ми також брали участь у перемовинах із ними і сподіваємо на їхню результативність. Вивчаємо й інші ринки на предмет збуту своєї продукції, але про них ще рано говорити щось конкретне.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал