Статті

Олександр Освальд: Усі німецькі меблярі є членами галузевої асоціації

До українських колег, членів Української асоціації меблевиків, навідався представник німецької галузевої асоціації Олександр Освальд. Його запросили до України, аби він у рамках проекту ПРООН, в якій задіяна УАМ і про яку докладно ми розповіли в попередньому числі журналу, поділився досвідом, який набула майже за сто років свого існування Німецька асоціація меблевої та деревообробної промисловості (НАМД), зокрема в справі залучення державної підтримки для реалізації галузевих проектів.

Для надскладного ринку – все просто

Спочатку Олександр Освальд виступив на з’їзді УАМ, щоб загалом розповісти про ситуацію на німецькому меблевому ринку, про особливості організації й функціонування німецької галузевої асоціації, адже  її структура, зміст та стиль діяльності істотно відрізняються від того, як функціонує українське галузеве об’єднання.

На відміну від української галузевої асоціації німецька об’єднує не тільки меблевиків, а й деревообробників, на що вказує навіть її назва. Засвідчує це й показник членства – 950 підприємств зацікавлені бути в її складі. 60% – безпосередньо меблевиробні компанії. В меблярстві та деревообробці Німеччини працює 150 тис. осіб. Щорічний галузевий оборот – €34 млрд, із них меблярських – €17 млрд. Третину галузевої продукції експортують.

Якщо говорити окремо про деревообробку, то це – передусім виробництво плитних матеріалів та виробів для будівельної галузі – дверей, вікон, паркету.

За останні двадцять років у Німеччині невпинно зменшується кількість мевлевиробних компаній. Якщо років десять тому в країні їх функціонувало 580, то нині уже 500. Такий процес зумовлений не стільки збанкрутілістю тих, хто йде з меблевого ринку, скільки злиттям виробництв, тобто світові процеси глобалізації в Німеччині не оминули й меблярства. Це, звичайно, призводить до скорочення кількості працівників у галузі, але водночас сприяє технічному й технологічному удосконаленню виробництв, нарощуванню продуктивності праці, оптимізації виробничих процесів, що засвідчують дедалі більші обсяги виробництва меблевої продукції. Торік вони сягнути рівня докризового періоду, тобто, можна стверджувати, що німецьке меблярство вже остаточно вибралося з кризової ями 2008-2011 років, на що не спромоглася, скажімо, італійська меблева галузь, котра також у Європі вважається провідною.

40% членів асоціації – це виробники класичних меблів. На другому місці – «кухонники» (до речі, цей напрям меблевиробництва демонструє найбільш динамічний розвиток, тож слід очікувати, що через кілька років виробництва кухонь складатиме третину всього меблевиробництва). Потроху здають свої позиції виробники м’яких меблів. Певною мірою тому, що в технології виробництва м’яких меблів значна частка ручної праці, то ж виробники не можуть домогтися ні такої продуктивності праці, ні такого рівня собівартості продукції, як їхні колеги-«корпусники». Отже, ситуація вимальовується така, що виробництво м’яких меблів у Німеччині стає абсолютно нерентабельним бізнесом. Виробництво офісних меблів – 12%, торговельного обладнання, меблів для ресторанів – 10%, матраців – 5%.Новина

Торішній приріст обороту галузі – 6%. Те, що виробництво матраців при цьому продемонструвало приріст у 21%, не може не дивувати, але це можна пояснити: торік населення Німеччини стрімко зросло через наплив біженців – більш як на мільйон осіб.

Важливий напрям діяльності Німецької асоціації меблевої та деревообробної промисловості – зовнішньоекономічна діяльність. Передусім, йдеться про експортну підтримку галузі. Останні 15 років і експорт меблів нарощує обсяги, при цьому й імпорт меблів до країни щорік збільшується. Щоправда, Німеччина продає за кордон дорогі меблі, а завозить – дешеві або середнього цінового сегмента. Переважно такі меблі імпортують з Польщі, Китаю, Чехії. Щодо України, то з 2012 року постійно зростає й український експорт до Німеччини, тоді як німецький в Україну поступово зменшився майже вдвічі. Певна річ, німецька галузева асоціація зацікавлена у вирівнюванні такої ситуації.

Примітна й така тенденція на німецькому меблевому ринку: через труднощі – він вважається найскладнішим у Європі – німецькі меблярі почати переносити свої виробництва за межі країни, де можливості для їхнього бізнесу більш сприятливі, бізнес більш рентабельний. На внутрішньому ж ринку доводиться миритися з такою маржею, яка для інших ринків є просто смішною, тож і виходить, що частка продукції, виробленої вітчизняними виробниками, в Німеччині зменшується. І не тільки через це, а й через збільшення частки меблевого імпорту, який становив торік 62% проти 38% експорту. Галузева Асоціація з цього не робить трагедії, більше того, всіляко сприяє меблярам, котрі переносять свої виробництва в інші країни.

Структура чітка, нічого зайвого

Німецька галузева асоціація об’єднує регіональні галузеві об’єднання, тобто є верхівкою системи асоціацій – як регіональних, так і галузевих. Головний офіс Асоціації виконує подвійне завдання. Одна його частина – те, чим займається й УАМ, з іншого боку НАМД – ще й національна асоціація роботодавців для галузей меблярства й деревообробки. Компанії – меблеві й деревообробні – на чолі з їхніми власниками об’єднані в галузеву асоціацію, а їхні наймані працівники об’єднані в галузеву профспілку. Щорічно між цими двома структурами ведуться непрості переговори, які часто супроводжуються страйками робітників, з приводу узгодження на регіональному рівні тарифних ставок на кожен наступний рік. Останнього разу зійшлися на тому, що цьогоріч тарифна ставка збільшена на 2%.

У галузеву асоціацію Німеччини об’єднані всі меблярі – 500 компаній, що нині є в країні. За цим показником німецька асоціація дуже відрізняється від УАМ, в якій лише незначна частка компаній, що працюють на українському меблевому ринку. Загальна зацікавленість німецьких меблярів у членстві в галузевій асоціації головним чином пояснюється тим, що асоціація є колективним потужним і авторитетним переговорником із профспілками.Новина

У структурі німецької асоціації є президент, генеральний директор, якому підпорядковані керівники чотирьох провідних напрямів роботи асоціації. Головним із них можна назвати відділ піару та роботи з громадськістю. Тут задіяно чи не найбільше працівників асоціації. Другий відділ формує економічну політику, здійснює тарифне регулювання й провадить зовнішньоекономічну діяльність. Третій відділ – маркетинг і виставкова діяльність. Четвертий виконавчий підрозділ – технічний: розробка сертифікатів, стандартів, технічних і технологічних норм і регламентів. Ну і, звичайно, має асоціація й власну бухгалтерську службу.

Якщо ж говорити загалом про місію НАМД, то вона відстоює, лобіює політичні, економічні й технічні інтереси галузі в зносинах з органами держави і Євросоюзу, членом якого є Німеччина. Потужно використовує в цій роботі можливості засобів масової інформації, за допомогою яких формує потрібну галузі громадську думку з того чи іншого питання. Далі серед завдань асоціації – регулярний аналіз економічного стану галузі; тісне кооперування з іншими галузевими асоціаціями, а також із колегами з інших країн, адже НАМД є членом європейської галузевої асоціації. Важливий напрям роботи – зносини з профспілками, про що вже говорилося, а також організація професійного навчання та залучення в галузь професійних кадрів, що для Німеччини нині є нагальною потребою.

Як лобіювати інтереси галузі

Олександр Освальд також взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Досвід залучення державної підтримки для реалізації галузевих проектів». У своєму виступі на цьому зібранні він розповів, що Німецькій асоціації меблевої та деревообробної промисловості доводиться вирішувати такі завдання як на федеральному рівні, так і на рівні європейських структур, оскільки Німеччина – член Євросоюзу. Як уже зазначалося, зносини з державними органами, владними структурами в основному здійснює той відділ асоціації, який займається питаннями стандартизації, технічних і технологічних регламентів, загалом питаннями екологічної безпеки продуктів. На сьогодні асоціація веде перемовини з органами державної влади з таких питань, як захист прав споживачів, знову ж таки, напрацювання та вдосконалення технічних регламентів. Це робиться у тісній співпраці з провідними науковими центрами країни, університетами. Особливо плідною є праця з науковцями в плані розробки нових технологій деревообробки чи вдосконалення наявних.

Щодо конкретно питань лобіювання інтересів галузі на державному рівні, то пан Освальд наголосив, знову ж таки, посилаючись на багатий досвід своєї асоціації, що в цих питаннях дуже важливе налагодження тісних контактів із політичними партіями, котрі представлені в законодавчому органі країни, та їхніми парламентськими фракціями. Це дасть змогу, зокрема, тримати в полі зору кожен законопроект ще задовго до того, як він дійде до стадії голосування депутатами. Отже, якщо він якимось чином зачіпає інтереси галузі, то є змога асоціації вносити свої пропозиції й корективи ще на етапі його обговорення в парламентських комітетах. Тут уже поле роботи для відділу піару й зв’язків із громадськими організаціями. Його зусиллями асоціація насамперед формує громадську думку з того чи іншого питання й тим самим дає зрозуміти парламентарям, яким є її ставлення до того чи іншого законопроекту, що стосується галузі. Можна в плані лобіювання інтересів галузі працювати з депутатами-мажоритарниками, котрі представляють регіон, де концентрація меблевих та деревообробних підприємств є найбільшою. Офіційні звернення до державних органів – це вже завершальний етап відстоювання інтересів галузі та її членів, якому передували вже згадані.

Анатолій Задорога

Матеріал надруковано у журналі №5 (126) 2016

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал