Статті

Актуальні для нинішнього часу кольори, спроектовані на психотипи людей

       Колір у проекті – чи то архітектурному, чи інтер᾿єрному, чи предметного дизайну - питання настільки об᾿ємне й неоднозначне, що в одній статті не можна обійняти неосяжного. Але можна спробувати хоча б «навести фокус» на деякі аспекти цієї бездонної теми. У цьому нам допоможуть матеріали доповіді, презентованої в кінці минулого року в Мілані фахівцями голландського дослідницького центру «Global Aesthetic Centre», який вже 15 років займається аналізом і прогнозуванням трендів в кольорах для інтер᾿єрного проекту й архітектури в світовому масштабі, а існує вже чверть століття. Його учасники знайшли цікаві інструменти для аналізу, за допомогою яких можна вивести якусь загальну формулу, виходячи ... з психотипу людини. Причому обов᾿язково в прив᾿язці до актуальної ситуації, яку переживає сучасний світ, що допомогло визначити деякі кольори й модні палітри останнього часу.

         «Global Aesthetic Centre» щорічно запрошує в свій центральний офіс в Амстердамі одинадцять-дванадцять незалежних експертів: дизайнерів, архітекторів, відібраних з усього світу, щоб приєдналися до фахівців Центру і спробували проаналізувати й спрогнозувати глобальні тенденції на найближчий період. Експертний аналіз цього незвичайного міні-колективу варіюється від дизайну і архітектури, в тому числі біо-архітектури, до технологій та інновації. І охоплює не тільки дизайнерські, творчі сфери, але розглядає також соціальні та економічні тренди моменту. Роботу групи організовує і курирує креативний директор Хелін ван Гент, яка очолює Центр із 2009 року.

       Після того, як збирається й аналізується досить великий масив інформації, з урахуванням суми різних експертних думок - різних за досвідом, географією й спеціалізацією, - Центр синтезує ці дослідження і на їх основі визначає, які кольори й колірні палітри будуть доречними споживачеві в найближчому майбутньому, особливо що стосується помешкань. Так створюється тренд.

       У чому найбільше зійшлися експерти з «амстердамської команди», та це в тому, що сьогодні відчувається велика нестача спілкування з природою - звідси тяга до натуральних кольорів, текстур; бажання людей бути обізнаними у тому, що потрібно й що не потрібно; потреба раціоналізувати й спростити життя.

      «Люди сьогодні потребують створення свого затишного гніздечка, в якому можна насолоджуватися й розслабитися, - притулку від зовнішнього світу», - каже пані Гелін.

 Ми живемо в світі, не знаючи, які новини принесе нам завтрашній день. Сьогодні є доступ до додаткової інформації більшою, ніж будь-коли раніше мірою, але одночасно її достовірність складніше перевірити, від чого й зростає відчуття невпевненості. У нас більше очікувань і більше претензій. Коротше кажучи, ми живемо за часів непередбачуваності.

     Як на це реагує умовний «споживач кольорів», або що потрібно людині для поліпшення її самовідчування за допомогою кольору? Щоб краще зрозуміти різні способи реагування споживачів на поточні настрої непередбачуваності, були розглянуті три гіпотетичних архітипи, яким було дано визначення - ні, не холерик, сангвінік або меланхолік - Warm-hearted person, Open-hearted person, Light-hearted person. Умовно кажучи «тепле серце», «відкрите серце»  і «легке серце».  В наступних публікаціях розглянемо їх докладніше, розуміючи, звичайно, що кожен у різні моменти часу може бути наділеним рисами й інших архітипів.

      Кожен з умовних персонажів буде розглянутий із декількох позицій, його визначатимуть: житло, відносини з сучасними технологіями, ставлення до природи, їжі, інтер᾿єру, роботи, транспортних засобів. На основі такого розгорнутого аналізу було визначено колір року й створені чотири комплементарних палітри: по одній для кожного «типажу»  й четверта, додаткова до кольору року.

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал