Новини

Готуючись до торгової місії у Велику Британію

Українська асоціація меблевиків, як одне з найуспішніших галузевих об’єднань, уже не перший рік результативно співпрацює із українським представництвом Європейського банку реконструкції й розвитку. Ряд членів УАМ за програмою фінансування й кредитування малого й середнього бізнесу - EU4Business отримали грантову допомогу для розвитку й вдосконалення своїх меблевих виробництв. Так само не перший рік Асоціація меблевиків є учасником партнерської мережі Проекту ПРООН, який сприяє зміцненню бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств. Ділові й продуктивні контакти і з державною установою «Офіс із просування експорту».

Рік тому в структурі УАМ запрацювала Експортна платформа, яка за короткий термін розширила зовнішньоекономічні можливості вітчизняного меблевого бізнесу, започаткувавши співпрацю ще з рядом донорських організацій, які функціонують в Україні. Зокрема налагоджена співпраця УАМ з Посольством Швейцарії в Україні в рамках грантового проекту від швейцарського уряду «Підвищення рівня співпраці та довіри при спільній участі у міжнародних та національних державних закупівлях».

Значні сподівання покладаються Асоціацією зокрема й на грантову допомогу підприємствам галузі, які може надати Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Конкурентоспроможна економіка України». Це – новий партнер УАМ, тож ми попросили представника українського представництва USAID, радника з розвитку бізнесу Тараса Ткаченка розповісти про можливості цієї американської програми економічного сприяння та напрямки співпраці з УАМ.

      - Програма USAID – п’ятирічна програма сприяння сталому розвитку української економіки з бюджетом у 42 мільйони доларів, яка в Україні стартувала восени минулого року. На початковому етапі ми обирали два сектори економіки, з якими й будемо тісно співпрацювати. В результаті грунтовного аналізу визначилися, що зосередимося на ІТ-секторі та меблевій галузі. Надаватимемо підтримку (фінансову, технічну, освітню, консультаційну, консалтингову) не тільки власне виробникам меблів, а й виробникам та постачальникам матеріалів і комплектуючих для потреб галузі, сприятимемо торгівлі й експорту українських меблів. Вивчаємо стан галузі, її больові точки на прикладі окремих компаній, які відвідуємо. Відтак і визначаємося, чим і в який спосіб можемо допомогти в рамках можливостей, передбачених Програмою USAID.

     - Тобто в практичну фазу сприяння ви ще не вступили?

     - Та ні – конкретна робота вже почалася. Зараз УАМ готується до участі в черговій урядовій торговій місії – цього разу до Великобританії. От ми й сприяємо цій підготовці. Зокрема тим, що підшукали консультантів, які добре обізнані з меблевими потребами англійського ринку, його імпортною складовою. Він прибудуть в Україну, відвідають меблевиробництва, познайомиться з асортиментом їхньої продукції й підкажуть, що може реально зацікавити британський ринок: тамтешній ритейл, забудовників та інтер’єр-дизайнерів. Разом з тим ці консультанти проведуть відповідну роботу і в Англії: певним чином підготують до перемовин із представниками українського меблярства  тих тамтешніх баєрів, кого пропозиції українських меблевиробників можуть зацікавити. Передусім, у плані виробництва меблів під конкретні замовлення. Зокрема й комплексні проектні замовлення. Значні сподівання в цьому сенсі покладаються й на матчестерську меблеву виставку, де УАМ планує корпоративним стендом презентувати українську меблеву галузь, її можливості й вигідні пропозиції співробітництва.

      Таке сприяння повною мірою відповідає завданню програмним завданням USAID: підвищенню готовності українських малих і середніх підприємств до експорту продукції та допомозі компаніям у виході на міжнародні ринки; зменшенню торгівельних бар’єрів, наданню українським компаніям можливості скористатися перевагами від міжнародних торгівельних угод.

      - А що стосується грантової підтримки конкретних компаній, яку мету ставить презентована Програма?

       - Якщо говорити про галузевий розвиток, то сприяння здійснюватиметься через співпрацю з представниками всіх ланок галузевого ланцюжка доданої вартості, включаючи й регуляторні інституції. Якщо ж мати на увазі конкретні компанії, то насамперед сприятимемо в залученнях ними  інвестицій у стартапи або для розширення бізнесу, якщо у нього є для цього перспективи.  Зокрема й з метою створення нових робочих місць, розширення товарного асортименту та його продажів. Але все ж головним чином ми орієнтуємося на співпрацю з галузевими асоціаціями, кластерами з метою створення в них сприятливого та прозорого бізнес-середовища, котре б базувалося на сталих економічних реформах.

      - Один із пріоритетних напрямків Експортної платформи УАМ – консолідація зусиль її членів для спільної участі в міжнародних та національних державних закупівлях. У цьому напрямку ваша Програма теж може чимось посприяти?

       - Можемо надати консультаційну чи юридичну підтримку. Навіть допомогти підготувати якісь законодавчі ініціативи з цих питань.

                             *  *  *

      Коли готувався цей  матеріал, у Рівному якраз і відбувалася зустріч великої  групи українських меблярів із зарубіжними гостями.  Відбулася вона у рамках пленарної сесії «Готовність українських виробників меблів до експорту у Велику Британію», влаштовану  представництвом USAID в Україні спільно із Українською асоціацією меблевиків. У заході взяли участь близько 50 українських виробників меблів, а також представники компанії «Ligna Group» та Болгарського меблевого кластеру.

     Організатори заходу ставили за мету:

          - активізувати  ініціативу USAID «Конкурентоспроможна економіка України» в меблевиробному напрямку;

     - ознайомити представників меблевої галузі України з вимогами ринку меблів Великої Британії (та інших ринків ЄС);

     - заявити про необхідність проведення аудиту експортної готовності потенційних учасників торговельної місії до Великої Британії, що запланована на липень цього року;

     - провести попередню діагностику компаній, що взяли участь у рівненській пленарній сесії, та обговорити слабкі місця українських меблевиробників;

      - спланувати наступні кроки ініціативи USAID у плані сприяння вітчизняній меблевій галузі.

      Експерти  Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» Анджей Шафернакер та Тарас Ткаченко презентували цілі та грантові можливості цієї ініціативи.  Основними ж спікерами сесії були зарубіжні гості  - Джені Христова та Джон Мюррей, представники компанії «Ligna Group», яка є постачальником меблів для найбільших готельних операторів Європи. Вони ділилися досвідом роботи компанії «Ligna Group» та Болгарського меблевого кластеру на європейському ринку, розповідали про імпортну специфіку Великої Британії та про тренди її меблевого ринку.

      З докладним оглядом ринку Великобританії перед учасниками сесії виступила також керівник відділу аналітики  державної установи «Офіс із просування експорту України»  Ольга Гвоздьова. Про ключові тези її огляду ми вже інформували відвідувачів порталу.

 

МЕБЛЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ, журнал